• chaber.jpg
  • czerna2.jpg
  • czerna1.jpg
  • odra.jpg
  • rzepak.jpg
Start
czwartek, 21 czerwca 2018
DOŻYNKI W GMINIE ŻUKOWICE 2017 Drukuj
poniedziałek, 28 sierpnia 2017
altW niedzielę, 27 sierpnia mieszkańcy i rolnicy z Gminy Żukowice dziękowali za tegoroczne plony. Dożynki to dziękczynienie za zebrane plony, radość z owoców pracy rąk ludzkich oraz szacunek dla tradycji. Gospodarzami uroczystych obchodów Dożynek Gminnych było sołectwo Szczepów.

Święto Plonów rozpoczął uroczysty korowód dożynkowy, prowadzony przez Orkiestrę Hutniczą pod przewodnictwem Pana Zbigniewa Szabatowskiego. Barwny korowód, przy dźwiękach muzyki orkiestry wyruszył  w stronę boiska sportowego, gdzie odprawiona została Msza Święta, celebrowana przez księdza Ryszarda Kolano proboszcza parafii w Kurowie Wielkim przy udziale księdza kanonika Edwarda Białasa.

Po nabożeństwie odbył się obrzęd dożynkowy, który rozpoczęty został uroczystym polonezem prowadzonym przez zespół folklorystyczny „Chaber”. W tym pięknym, polskim tańcu wystąpili nie tylko członkowie zespołu, ale także Wójt Gminy Krzysztof Wołoszyn wraz z Przewodniczącą Rady Gminy Beatą Stachak.

Tegorocznymi starostami dożynek byli pani Krystyna Gwoździewska mieszkanka miejscowości Nielubia oraz Andrzej Kozłowski mieszkaniec Szczepowa. Starostowie uroczyście przekazali na ręce Gospodarza Dożynek – Wójta Krzysztofa Wołoszyna chleb upieczony z tegorocznych plonów, który został podzielony pomiędzy uczestników uroczystości dożynkowych.

Uroczystości dożynkowe w naszej gminie zaszczycili również swoja obecnością m.in. Poseł na Sejm RP Ewa Drozd, Prezydent Miasta Głogowa Rafael Rokaszewicz, Starosta Powiatu Głogowskiego Jarosław Dudkowiak, Wójt Gminy Kotla Łukasz Horbatowski, Komendant Powiatowej Policji w Głogowie Mariusz Bużdygan oraz Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Sławomir Majewski.

W tym roku już po raz drugi został ogłoszony konkurs na „Najlepszy wieniec dożynkowy”. Do udziału w konkursie przystąpiło 12 sołectw. Jury w składzie: Mariusz Bużdygan, Ewa Chlebicka , Katarzyna Kraus, Rafael Rokaszewicz oraz Łukasz Horbatowski, miało trudny orzech do zgryzienia, gdyż wszystkie wieńce prezentowały się pięknie, a ich wykonawcy zasługują na uznanie i podziw. Zwracano dużą uwagę na wygląd wieńca oraz sposób prezentacji. Po burzliwych obradach komisja zdecydowała, że pierwsze miejsce należy się miejscowości Słone. Drugie miejsce zdobyło sołectwo Kamiona, natomiast trzecie sołectwo Czerna.

W programie artystycznym tegorocznych dożynek wystąpili: Orkiestra Hutnicza oraz zespoły folklorystyczne Brzegowiacy i Chaber. Przed publicznością zaprezentowały się także dzieci ze Szkoły Podstawowej w Nielubi i z Brzegu Głogowskiego oraz grupa taneczna Sabat z Bukwicy.

Gwiazdą tegorocznych dożynek był znany zespół „Playboys”. Występ zespołu został entuzjastycznie przyjęty przez liczną publiczność, która bawiła się do takich hitów jak: „Wyśmienicie”, „Jak to się stało”, „Tylko Ty” czy „Fajna jest ta dziewczyna”.

Całość zakończyła zabawa taneczna przy muzyce zespołu „Młodzi Zacharzewscy”. Uczestnicy bawili się do późnych godzin nocnych.

Dziękujemy wszystkim przybyłym mieszkańcom Gminy za to że byliście oraz za miłą zabawę. Szczególne podziękowania należą się gospodarzom uroczystości mieszkańcom m. Szczepów na czele z Panią Sołtys oraz Panem Radnym Agnieszką i Tomaszem Sarnom. Przepięknie wystrojona miejscowość, przepyszne jedzenie i gościnność oraz otwarte serca sprawią że na pewno te dożynki pozostaną na długo w pamięci wielu mieszkańców gminy.

Zapraszamy do odwiedzenia fotogalerii cz.1

Galeria zdjęć cz.2

http://glogowextra.pl/2017/08/27/swieto-plonow-szczepowie/

http://glogow.naszemiasto.pl/artykul/gmina-zukowice-juz-po-dozynkach-foto,4226466,gal,t,id,tm.html

 
 
Top! Do góry