Witamy na stronie Gminy
Gminy Żukowice
Witamy na stronie
bip

Przypominamy

z dniem 1 stycznia 2020 roku nastąpiła zmiana numerów rachunków bankowych Gminy Żukowice. Nowy numer rachunku: BANK SPÓŁDZIELCZY W GŁOGOWIE

Nr 86 8646 0008 0000 0032 1769 0003

Gmina Żukowice Powiadamia Mieszkańców na telefon
Ilustracja do artykuły: NARODOWE CZYTANIE W GMINIE ŻUKOWICE

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Dziełem czytanym podczas pierwszej edycji była epopeja narodowa „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza.
W tym roku akcja odbyła się po raz IX i wspólnie czytano wybitne dzieło polskiego romantyzmu - „Balladynę” Juliusza Słowackiego.

Jak co roku Biblioteka Publiczna Gminy Żukowice z/s w Nielubi również wzięła udział w akcji, tym razem jednak w nieco innej formie ze względu na obowiązujące obostrzenia związane z koronawirusem.

8 września br., w pięknie zaaranżowanym na potrzeby akcji ogródku biblioteki, zaproszeni goście odczytali fragment dzieła z podziałem na role. Kwestię tytułowej Balladyny odczytała Pani Sekretarz Gminy Żukowice - Emilia Prokopczak, w rolę Aliny wcieliła się Pani Dyrektor SP w Brzegu Głogowskim - Katarzyna Kraus, Pan Wójt Gminy Żukowice - Krzysztof Wołoszyn wcielił się w Kirkora, Pani radna z Brzegu Głogowskiego - Grażyna Ratowska odczytała słowa wypowiadane przez Wdowę,
Pustelnika odegrał Pan operator kamery - Tomasz Wadas, natomiast słowa Skierki odczytała Pani Aleksandra Buka – Wajs – pracownik biblioteki.


Wykonanie „Balladyny” zostało zarejestrowane, a następnie odtworzono je podczas lekcji dla uczniów ze Szkoły Podstawowej w Nielubi i Szkoły Podstawowej w Brzegu Głogowskim.
Projekcję nagrania dopełniły specjalnie przygotowane  prezentacje przygotowane przez Panią Dorotę Amborską – Głowacką - nauczycielkę języka polskiego z SP w Nielubi oraz Pana Krzysztofa Matysiaka - nauczyciela bibliotekarza z SP w Brzegu Głogowskim.


Akcja Narodowego Czytania ma za zadanie nie tylko zachęcić odbiorców do zgłębiania najwybitniejszych dzieł literatury. To przede wszystkim szerzenie nawyku sięgania po książki i szukania w nich uniwersalnego przesłania, które często pomimo upływu lat pozostaje aktualne.

Mamy głęboką nadzieję, że kolejna, X edycja odbędzie się z bezpośrednim udziałem słuchaczy i już dziś pragniemy na nią Państwa zaprosić.

Zapraszamy również do odwiedzenia Biblioteki Publicznej w Nielubi i zapoznania się z całym dziełem Juliusza Słowackiego.

GALERIA ZDJĘĆ

 

                            

 
 
facebook